Archive for the ‘2010-2019’ Category

Граждански размишления върху бъдещето на Европа (FuturEU)

Период на провеждане:

Януари 2019г – декември 2020г.

Партньори:

Европейска къща – Славонски брод, Хърватия
Фондация Робърт Шуман – Варшава, Полша
Фондация Алтиус – Мадрид, Испания
Каритас, Амброзия – Милано, Италия
Никозия, Кипър
Фондация BIDA e.V.Kultur – Зул, Германия
Erevnitiko idrima P. L. – Никозия, Кипър

Цели:

Проектът „Граждански размишления върху бъдещето на Европа“ / “Citizens’ Reflections on Future of EUrope” (FuturEU)/ е насочен към най-важните европейски политически теми, които са развити в Бялата книга за бъдещето на Европа и тематично свързаните документи. Чрез организиране на местни форуми /мини-граждански диалози/, проектът дава възможност на граждани от 8 европейски страни да изследват как специфични политики на ЕС /социална Европа, глобализация и миграция, икономически и монетарен съюз, финанси на Съюза, Европейска отбрана, дигитална Европа, младеж/ – се проявяват и имат отражение върху местната и регионална социална среда, в която гражданите живеят и по какъв начин прилагането на петте сценария би се отразило на ежедневието им в Европа. Местните изводи и размишления вече се дискутират в 8 международни граждански форума в 8 местни общности; резултатите ще бъдат представени в осемте местни общности и ще бъдат дискутирани с местни, национални и европейски политици. Гражданските форуми се съпътстват от различни прояви и инициативи – местни изложби, състезание във Фейсбук, обучителна визита, посещение на последния разделен град в Европа – Никозия, сесия за споделяне на лични истории, дейности за солидарност, уличен фестивал /Парадът на Шуман/ във Варшава; форумите обединяват граждани, млади хора и EVS доброволци.
В проекта участват НПО от 8 страни-членки – Хърватия, Чехия, Италия, Испания, Германия, Кипър, Полша и България, като 4 от НПО-та домакинстват мрежата на ГД Комуникация, Европа Директно. Финансиран е по линия на програма „Европа за гражданите“, линия 2 – Демократично включване и гражданско участие.

Дейности и резултати:

Чрез включването пряко на 910 граждани и на повече от 8000 непряко, чрез даването на възможността да се свържат пряко европейските политики с техния социален живот и реалност, проектът стимулира информирания публичен дебат за приносите и предизвикателствата пред основните европейски публични политики и тяхното бъдеще. Така проектът засилва усещането за принадлежност към европейското семейство и дава възможност за активно участие в конструирането на съвременна Европа и бъдещето й.

Отчет на реализираните дейности

Последвайте ни във FaceBook: https://www.facebook.com/groups/projectfutureu

Print

Разширяване на демократичното участие и интеграция на мигранти и уязвими групи (PROM PAR)

Период на провеждане:

1 септември 2019 – 31 август 2021

Партньори:

 

Цели:

Цел на предложения проект е да се създаде учебен план за обучение и впоследствие и на модули за гражданско образование както за уязвими групи, така и за новопристигнали мигранти, заселени вече лица, за търсещи убежище и за бенефициенти на международна закрила чрез единна онлайн платформа. Проектът цели да се представят многостранните възможности за гражданско образование, като се използват ИТ технологиите за овластяване и подкрепа на процеса на социално включване в демократичните общества.
Проектът ще въведе ефективна система за обучение по гражданско образование, която ще осигури на целевата група знания като добродетели, норми и критично мислене, така че да засили тяхната самостоятелност, самоефективност, самоувереност и повишаване на познавателните им умения. Той също така ще даде изрични знания за ценностите, ролите и оперативната функция на основните публични и обществени институции. Различни заинтересовани страни като национални и местни институции и НПО /доставчици на услуги/ ще могат да използват платформата и да я интегрират в ежедневната си практика, като предоставят съответно обучение за гражданство на търсещите убежище и бенефициентите на международна закрила.

Дейности и резултати:

За да постигне тези цели, консорциумът на проекта ще разработи следните интелектуални резултати – Насоки за консултации със заинтересованите страни, Модули по гражданско образование, Платформа за електронно обучение и Създаване на среда на ECTS формат за гражданско образование
Проектът е насочен пряко към различни целеви групи участници, които ще се включат в различните планирани дейности /уязвими групи, мигранти, бежанци, обучители, местни власти и местни общности, др/. Резултатът и резултатите от проекта ще доведат до дълготрайни ефекти на местно, регионално, национално и европейско ниво. Онлайн платформата ще бъде напълно оборудвана и ще има капацитет да подкрепя предоставянето на обучение по гражданско образование на всяка уязвима група в европейското общество.

ПРОДУКТИ

Последвайте ни във FaceBook: https://www.facebook.com/promparciviceducation/

Посетете официалната страница на проекта: http://prompar-civiceducation.eu/ 

 

E-logo-300x65

Договор  2019-1-IT02-KA204-063109

Европейски съюз: общо минало, настояще и бъдеще за вас (EUcom4U project)

Период на провеждане:

1 октомври 2019 – 31 март 2021

Партньори:

Цели:

Проектът „Европейски съюз: общо минало, настояще и бъдеще за вас“ (EUcom4U) има за цел да повиши знанията и да повиши осведомеността за историята на ЕС и различните възприятия и разбирания за минали и настоящи значими събития сред гражданите на 6 европейски общности в 6 страни-членки, включващи 630 директни участници и 5500 индиректно.

Основните цели са, като се запознаят повече с различните възпоменания в историята на ЕС на 20-ти век, местните общности да разберат развитието на ЕС, да препрочитат и преоценяват нашите общи ценности, да ги оценяват и прилагат в ежедневието си, в действия и поведение. Проучване, дебати, споделяне на факти и анализи на данни, разказване на истории и разговори с очевидци за поредицата значими събития от най-новата история, ще позволят на участниците да си направят важни изводи за бъдещето на Европа.

Основната тема на планираните дейности по проекта са МИР и ЕДИНСТВО.

Проектът включва добро балансирано партньорство на 6 държави-членки на ЕС с различна история (стара и нова, север-юг, с дълъг и по-кратък демократичен опит, с различна скорост на европейска интеграция), което ще позволи на участниците да получат широка картина и възприятия относно значимите години, които проследяват европейската интеграция, основаваща се на процеса на изграждане на стойността на единството – Хагски конгрес, декларация на Шуман и идея за единство, 1957 г.и началото на Европейския икономически съюз, първото пряко гласуване на ЕП през 1979 г., обединението на Германия през 1990 г. , 2004 и най-голямото разширяване на ЦИЕ и 2000 г. и провъзгласяване на Хартата на основните права на ЕС. Използвайки различни неформални инструменти като открит публичен дебат, семинар, дискусия, изложба, образователно посещение, разказване на истории от очевидци, улично събитие, Фейсбук, проектът ще позволи на гражданите на страните от проекта да разберат разнообразния национален опит в път към ЕДИНСТВОТО, но и общата история на Европа и нейните последици за бъдещето
18-месечният проект ще бъде изпълнен от 6 неправителствени организации от България, Германия, Литва, Испания, Португалия и Италия.

Дейности и резултати:

По време на събитията на проекта ще бъдат включени 630 преки участници и много по-широка местна общественост, които ще получат по-добро разбиране и знания за необходимата за ЕС основа за по-активното им участие.

Събитие в България
Велико Търново – октомври 2020

Програма на събитието

Прес съобщение

 

Отчет на български език 

 

Официална страница на проекта: https://www.eucom4u.eu/
Последвайте ни във FaceBook: https://www.facebook.com/Eucom4u/ 

Print

подпрограма: Strand 1 European Remembrance

Clicking With Voters

Период на провеждане:

септември 2018 – февруари 2020

Партньори:

  • Europe House Slavonski Brod, Хърватска
  • Change it!, Чехия
  • Daugavpils Universitate, Латвия
  • Association for Non Formal Education MERITUM,
    Полша
  • Euroasia Net, Франция
  • Folkuniversitetet Kristianstadt, Швеция
  • KANE, Social Youth Development NGO, Гърция

Цели:

Общата цел на проекта е овластяването на Европейското гражданство и насърчаването на гражданското включване, със специално внимание към младите,  в демократичния живот на Европа и по-специално като ги мотивира да участват в изборите за Европейски парламент през 2019 г.

Дейности и резултати:

Резултати от проведена анкета

 

Официална Фейсбук страница на проекта

Print

Европейски декади

Период на провеждане:

2017 – март 2019

Партньори:

  • Fundación Altius Francisco de Vitoria, Spain
  • The Berlin Brandenburg Association for International Affairs (BBAG), Germany
  • the Helsinki Committee for Human Rights, Serbia

  • The Municipality of Serres, Greece

  • The Polish Robert Schuman Foundation, Poland

Цели:

Проектът “Европейски десетилетия” (EdUcade) събира граждани от различни хоризонти и среди в дебати, пряко свързани с европейските исторически събития, с цел да се повиши тяхната осведоменост за паметта, общата история и целта на ЕС да насърчава мира, неговите ценности и благосъстоянието на нейните хора.

Младите хора, организациите на гражданското общество, публичните органи и голям брой граждани в неравностойно положение (безработни, мигранти, етнически малцинства и т.н.) от 5 държави-членки и една страна кандидатка за членство в ЕС заедно отразиха на местно и европейско равнище основните исторически повратни точки в европейската история от миналия век.

Дейности и резултати:

Пълно описание на дейностите и постигнатите резултати може да прочетете тук.

 

Пълна информация за проекта, може да видите на официалната му страница: http://europeandecades.eu/

Print

Project is co-funded by the European Union in the frame of Europe for Citizens Programme. The project’s publications and communication reflects the views only of the author, and the European Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.

Граждански измерения за социално включване (CivicAL)

Период на провеждане:

Октомври 2018 –  Септември 2020 

Партньори:

  • Fundación Altius Espana, Испания
  • The Berlin Brandenburg Association for International Affairs (BBAG), Германия
  • UNESCO Chair in Bioethics & Human Rights, Италия
  • University of Nicosia, Кипър
  • A.C.C.E.S. Oltenia, Румъния

Цели:

Проект “Граждански измерения за социално включване” (CivicAL) е насочен към преодоляване на пропуските в гражданското образование (ГО) за възрастни в неравностойно положение в шест европейски страни, отразявайки значимостта на извънкласните аспекти на гражданското образование в рамките на мултикултурната европейска среда. 
Проектът отговоря на нуждата на обучителите на възрастни да предоставят подходящи обучителни сесии по гражданско образование за учащите в неравностойно положение.

Ние се стремим да обхванем възрастни от мигрантските и малцинствените общности, на които често са предлагани езикова и професионална подготовка, но, при които липсва знание по широк обхват— от теми, свързани с Европейския съюз от гражданство и демократични принципи до култура и споделени ценности. Поради това, ние се фокусираме върху разширяване на социалното включване, по-добра работна интеграция и участие в гражданския живот в ЕС. 

Дейности и резултати:

Вижте повече за дейностите и резултатите по проекта на официалната му страница https://civical.eu/ и във Фейсбук на https://www.facebook.com/Civicalproject

E-logo-300x65

The European Commission support for the production of this publication does not constitute an endorsement of the contents which reflects the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained there.

Проект “EuroSol”

Период на провеждане:

1 януари 2017 – 30 юни 2018

Read more »

Проект “План за инвестиции за Европа – инвестиции за гражданите”

Период на провеждане:

Read more »

Проект “Обединени за общ пазар на труда: интегриран подход за трудова мобилност в транграничния регион между Румъния и България”

Logo EU                                   Logo-BgGov

 

Проект №16.4.2.054, e-MS  № ROBG-131 

Период на провеждане:

3 март 2017 – 2 юни 2018 Read more »

Проект Winning the Game (WTG!)

Период на провеждане:

1 май 2016 – 30 ноември 2016 Read more »

Тази страница се реализира с финансовата подкрепа на Европейската комисия. Отговорността за нейното съдържание се носи единствено от Европейски информационен център - Велико Търново и при никакви обстоятелства не може да се разглежда като отразяващо позицията на Комисията.
Designed for web hosting in Collaboration with free wordpress themes and wp theme site and android development