След година, доминирана от темите за борбата с тероризма, миграционната политика и нуждата от засилена защита на данните в Европа, разгледайте приоритетите на Парламента за 2016 г.
След година, доминирана от темите за борбата с тероризма, миграционната политика и нуждата от засилена защита на данните в Европа, разгледайте приоритетите на Парламента за 2016 г.
След година, изпълнена с темите за борба с тероризма, миграционната политика и нуждата от засилване на сигурността на данните, открийте топ приоритетите на Парламента за 2016 г.
Дебатът на членовете на ЕП предложи промени по отношение на правилата за продажба, притежание и регистрация на оръжие след атентатите в Париж, които насочиха светлината върху потенциални пробиви в настоящото законодателство.
Вчера от 11 ч. в Информационното бюро на ЕП в България се проведе среща на български членове на Европейския парламент с граждани и медии. Събитието бе излъчено на живо в интернет, като пълен запис можете да намерите на интернет страницата на Информационното бюро.
Пресконференцията продължи от 11,00 ч. до 12,30 ч. в Конферентната зала на Дома на Европа на ул. „Г.С. Раковски” 124. Срещата предизвика жив интерес от страна на медии и граждани, като посетителите наброяваха над 100 души. В събитието взеха участие членовете на ЕП: Томислав Дончев (ЕНП), Светослав Малинов (ЕНП), Илияна Йотова (С&Д), Георги Пирински (С&Д), Момчил Неков (С&Д) и Искра Михайлова (АЛДЕ).
По време на пресконференцията всеки член на ЕП представи своите приоритети за следващите пет години, в зависимост от комисията и делегацията, в които работи, както и целите на своето политическо семейство. След това се проведе дискусия с участието на медии, граждани и всички присъстващи депутати.
Сред основните приоритети на Светослав Малинов са членството на България в Еврозоната и постигането на общ енергиен съюз. Като свои лични каузи г-н Малинов изтъкна премахването на визите за български граждани за САЩ и Канада, справяне с бежанската криза и взаимното признаване на дипломи за висше образование на територията на ЕС.
Томислав Дончев представи като свои водещи приоритети политиката на сближаване и постигането на единен цифров пазар. Многократно г‑н Дончев призова за „повече Европа” в тези и други области от дейността на ЕП.
Като общи приоритети на Групата на социалистите и демократите, Илияна Йотова посочи: борбата с организираната престъпност, прането на пари и корупцията; създаването на повече работни места; приемането на България в Шенгенското пространство; справяне с проблемите, свързани с нелегалната имиграция и предоставяне на убежища.
Георги Пирински се фокусира върху политиката на сближаване на икономическо, социално и териториално ниво. Момчил Неков ще работи за популяризирането на новата програма „Еразъм +”, за представяне на кандидатурите на българските градове, борещи се за Европейска столица на културата, както и в областта на земеделието и развитието на селските райони.
Основните приоритети на АЛДЕ бяха представени от Искра Михайлова. Сред тях са развитието на политики за растеж и заетост, насърчаване на малкия и среден бизнес, отстояването на Пакта за стабилност и по-строг банков съюз, както и защита на основните граждански права. Сред личните ѝ приоритети са регионалната политика и оперативните програми за периода 2014—2020 година.
Пълен запис на събитието може да гледате на адрес:
http://www.europarl.bg/bg/news_events/media/press-release/pr-2014/july/newmepspress.html
Повече снимки от събитието можете да намерите на следните адреси:
http://www.gobox.bg/EP-EVENT-28-07-2014.zip
https://www.dropbox.com/sh/6ex13ap3ny3cjk5/AABW6r9RgRfCDA1rtuv1pY5Oa
За контакти:
Теодор Стойчев, пресаташе
Информационно бюро на Европейския парламент в България
снимка: Информационно бюро на Европейския парламент в България
Заместник-председателят на Европейския парламент Джани Питела откри пленарната сесия с благодарност към администрацията на Парламента за направения ремонт на пленарната зала, благодарение на който тя отвори врати за първи път от две години.
Ремонтните дейности, включващи поставянето на допълнителна масивна стоманена конструкция, която да подсили напукани дървени греди на покрива, са показани във фотоизложба пред пленарната зала. Заместник-председателят изброи и промените в дневния ред за сряда и четвъртък.
Постъпили членове на ЕП
Анета Кувиос (ЕНП, Германия), от 12 март 2014
Джовани Барбагало(С&Д, Италия), от 11 март 2014 г.
Промените в дневния ред
Моля, вижте линка, за да откриете окончателния дневен ред, включващ и промените, обявени по време на откриването.
Окончателен проект на дневен ред
Пресконференции и други събития
Край на митата за внос от Украйна
Предложение за премахване на митата върху стоки, идващи от Украйна, целящо стимулирането на украинската икономика, ще бъде гласувано от Европейския парламент в сряда.
Регламентът ще се прилага от момента, в който бъде окончателно одобрен, до 1 ноември 2014 г. или до влизането в сила на споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна. Украйна няма да е задължена да предприема реципрочни действия и да премахне таксите за стоки от ЕС.
Дебат: сряда, 2 април
Гласуване: сряда, 2 април
Процедура: Обикновена законодателна процедура (съвместно вземане на решение), първо четене
Пресконференция: сряда, 2 април, 13,30 ч.
#ukraine
Проектодоклад относно намаляването и премахването на митата върху стоки с произход от Украйна
Прессъобщение за гласуването в комисия (20.03.2014г.)
Профил на докладчика Павел Залевски (ЕНП, Полша)
———————————————————————————–
Таван на таксите за плащането с банкови карти
Въвеждането на таван на таксите, които търговците на дребно плащат на банките за операциите с кредитни карти, ще бъде гласуван в четвъртък, 3 април. Мерки за подобряване на сигурността при онлайн плащанията ще бъдат гласувани отделно същия ден. По данни на Европейската комисия плащането на такси при плащанията с карта струва на търговците на дребно в ЕС над 10 милиарда евро всяка година.
Таван на таксите за плащане с карта
Таксите, които банките събират за обработка на плащанията, направени с карти като Visa и MasterCard, ще трябва да бъдат не повече от 0,3% от стойността на самата операция, когато плащането е направено с кредитна карта и не повече от 7 евро цента или 0,2% от стойността на транзакцията (която от двете суми е по‑ниска) за плащанията с дебитна карта. Таваните ще важат както за националните, така и за трансгранични операции в рамките на ЕС.
Повече сигурност при онлайн плащанията
С оглед на развитието на технологиите и на пазара и постоянно нарастващия брой на извършените плащания онлайн, се налага правилата за сигурност при онлайн плащанията да бъдат актуализирани.
Информацията, изисквана за извършване на този тип плащания и всички такси, ще трябва да бъдат точно разяснени на потребителите. Пазаруващите онлайн ще имат и правото да изпозлват софтуер, гарантиращ сигурността на плащането или устройства, предоставени от трети страни — оторизирани доставчици на платежни услуги.
В случаите на неразрешена платежна транзакция, сумите ще трябва да бъдат възстановявани от доставчика на платежни услуги в рамките на 24 часа от момента, в който той е забелязал или е бил уведомен. Клиентите ще бъдат задължени да платят загубите, произтичащи от незаконното използване на изгубена или открадната карта или устройство, но за не повече от 50 евро.
Дебат: сряда, 2 април
Гласуване: четвъртък, 3 април
Процедура: Обикновена законодателна процедура (съвместно вземане на решение), първо четене
Проекторезолюция относно таксите за платежни операции с карти
Профил на докладчика Пабло Салба Бидегайн (ЕНП, Испания)
Законодателно досие за плащанията с карта
Проекторезолюция относно платежните услуги във вътрешния пазар
Профил на докладчика Диогу Фейу (ЕНП, Португалия)
Законодателно досие за паричните преводи
———————————————————————————–
Неутралност на мрежата и край на таксите за роуминг в ЕС
Доставчиците на интернет услуги няма да могат вече да блокират или забавят интернет услуги, предоставяни от техните конкуренти, гласят предложенията за промени в законодателството, които трябва да бъдат гласувани от ЕП в четвъртък, 3 април. Депутатите ще гласуват и премахването от 15 декември 2015 година на „таксите за роуминг“, които създават допълнителни разходи за използване на мобилен телефон в друга страна от ЕС.
Парламентарната комисия за промишленост, изследвания и енергетика предложи нови строги правила, благодарение на които телекомуникационните компании вече няма да могат да блокират или влошават интернет трафик за услуги и приложения на техни конкуренти. През 2012 г., например, BEREC (Органът на европейските регулатори на електронните съобщения) съобщи за интернет доставчици, които са забавили или блокирали достъпа до услуги като „Skype“ (използван за провеждането на телефонни разговори по интернет).
Без допълнителни разходи за обаждания в чужбина
Част от предложените промени в законодателството включват забрана на таксите за роуминг (за разговори, текстови съобщения и мобилен интернет) в рамките на ЕС от 15 декември 2015 г. Предвиждат се и мерки, улесняващи търговията и отдаването под наем на права за използване на части от радиочестотния спектър, които са част от необходимите условия за осигуряването на по-бърз мобилен интернет.
Транграничен електронен подпис
Очаква се членовете на ЕП да одобрят нови правила, които да дадат възможност на фирмите, гражданите и публичните власти, желаещи да сключват трансгранични сделки, да кандидатстват за университет или да сключват брак онлайн, да получат достъп до лесни и сигурни начини да се подписват и да сертифицират документи. Този законопроект изисква от страните от ЕС да признават и приемат електронните системи за идентификация на другите държави членки. Правилата вече бяха съгласувани с гръцкото председателство на Съвета и ще бъдат подложени на отделно гласуване.
Дебат: четвъртък, 3 април
Гласуване: четвъртък, 3 април
Процедури:
Съвместно вземане на решение (обикновена законодателна процедура), първо четене (Телекомуникационния пакет)
Съвместно вземане на решение (обикновена законодателна процедура), първо четене, споразумение (електронната идентификация)
#NetNeutrality #roaming #telecoms #ConnectedContinent #eID
Проектодоклад за Телекомуникационния пакет
Прессъобщение за гласуването в комисия на Телекомуникационния пакет (18.03.2014)
Профил на докладчика за Телекомуникационния пакет Пилар дел Кастильо Вера (ЕНП, Испания)
Профил на докладчика за електронната идентификация Марита Улвског (С&Д, Швеция)
Законодателно досие на Телекомуникационния пакет
Законодателно досие на електронна идентификация
———————————————————————————–
Реформа на одиторски услуги в ЕС с цел повишаване на финансовата стабилност
ЕП ще гласува в сряда, 2 април, споразумение между Парламента и Съвета относно промени в законодателство, целящи отваряне на пазара на одиторски услуги в ЕС отвъд доминиращите фирми от „голямата четворка“ и премахването на недостатъци на одитния процес, установени по време на финансовата криза.
Пакетът от реформи, състоящ се от една директива и регламент, се стреми и да подобри качеството на одитните услуги и предотвратяването на конфликта на интереси с оглед увеличаване на приноса на сектора към икономическата и финансова стабилност.
Гласуване: сряда, 2 април
Процедура: Обикновена законодателна процедура (съвместно вземане на решение), първо четене
#audit #auditreform
Проектодоклад за реформата в одитния сектор (директива)
Проектодоклад за реформата в одитния сектор (регламент)
Прессъобщение за гласуването в комисия (21.01.2014)
Профил на докладчик Саджад Карим (ЕКР, Великобритания)
Законодателно досие (директива)
Законодателно досие (регламент)
———————————————————————————–
Запазване на пенсионни права при преместване в друга страна от ЕС
Допълнителните пенсионни права на работещите в ЕС, които се преместват в друга страна от ЕС, ще бъдат защитени, по силата на споразумение между ЕП и държавите членки, което трябва да бъде гласувано в четвъртък. Законодателството ще се прилага за работници от ЕС, които се преместват в рамките на ЕС, а по настояване на Парламента — и по отношение на трансграничната мобилност на работна сила.
Съгласно новите правила, „правопораждащият срок“, необходим за един човек да запази допълнителните си пенсионни права, не трябва да превишава три години.
Задължителните пенсионни права, предоставени от държавата за хората, които работят в друга държава членка, вече са гарантирани съгласно законодателството на ЕС. Въпреки това, равностойна защита на допълнителните пенсии, тоест на тези, финансирани от работодателите или от частна схема, не беше установена до момента.
Дебат: сряда, 2 април
Гласуване: четвъртък, 3 април
Процедура: Обикновена законодателна процедура (съвместно вземане на решение), второ четене със споразумение
#pensions
Проектодоклад относно минималните изисквания за повишаване на мобилността на работниците
Прессъобщение за неформалното споразумение (26.11.2013)
Профил на докладчика Риа Омен-Ройтен (ЕНП, Нидерландия)
———————————————————————————–
„Списъкът Магнитски“: ЕП призовава за санкции срещу 32 руски длъжностни лица
Европейският парламент ще гласува в сряда проекторезолюция, изготвена от комисията по външните работи, в която се съдържа призив за санкции по отношение на 32 руски длъжностни лица, за които се предполага, че са замесени в смъртта на руския адвокат Сергей Магнитски, в последвалото съдебно прикриване и в продължаващия тормоз, упражняван върху семейството му.
Според независими разследвания Магнитски, който разкри мащабна корупциона схема, прилагана от страна на руските власти, е починал в следствения арест през 2009 г., след дълго време на „нечовешки условия, умишлена липса на грижи и мъчения“. Проекторезолюцията призовава Съвета да се състави списък на руски длъжностни лица,замесени в случая „Магнитски“, на които ще бъде забранено влизането в ЕС и чиито финансови активи ще бъдат конфискувани. В проекторезолюцията тези лица са посочени поименно.
Гласуване: сряда, 2 април
Процедура: незаконодателна резолюция
Проектодоклад относно визови ограничения за руски граждани, замесени в случая със Сергей Магнитски
Прессъобщение от гласуването в комисия (18.03.2014)
Профил на докладчика Кристина Оюланд (АЛДЕ, Естония)
———————————————————————————–
ЕП обсъжда Русия, Украйна и Иран с Катрин Аштън
Членовете на Европейския парламент ще обсъдят с върховния представител по въпросите на външните работи Катрин Аштън действията на ЕС спрямо Русия след последните събития в Крим, помощта на ЕС за Украйна и бъдещата стратегия по отношение на Иран на фона на продължаващите преговори за ядрената програма, в сряда, по време на последния пленарен дебат преди изборите за Европейски парламент.
Депутатите ще направят оценка на мандата на Катрин Аштън след обединяването в едно, благодарение на Лисабонския договор, на ролите на върховен представител на Съвета и на европейски комисар по въпросите на външните работи. Очаква се с резолюция, която трябва да бъде гласувана в четвъртък, членовете на ЕП да призоват европейските институции и страните членки да координират външната политика по-ефективно и да използват своите политически инструменти по-последователно.
Дебат: сряда, 2 април
Гласуване: четвъртък, 3 април
Процедура: Изявление на върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност и резолюция
#Ashton #Iran #Russia #Ukraine #CFSP @eeas_eu
Проекторезолюция относно цялостния подход на ЕС
Профил на докладчика Арно Данжан (ЕНП, Франция)
За контакти:
Дойчин Чолаков
Пресаташе
:Doichin.Cholakov@europarl.europa.eu
: (32-2) 28 42 303 (BXL)
: (32) 498 983 986
: (32-2) 28 49 25 3 (BXL)
: (33-3) 88 17 46 08 (STR)
: (33) 38 81 72 90 1 (STR)
Информационното бюро на ЕП организира Национален конкурс за младежи, участвали в програмата “Евроскола” и в посетителски групи в Европейския парламент. Конкурсът се провежда в две категории – за есе и за фоторазказ. Очакваме да ни изпратите с думи или фотоси разказа си за деня, в който бяхте евродепутат.
По няколко дни всеки месец, Европейският парламент е завзет от тийнейджъри. В тези дни “евродепутатите” нямат и 18 години, не носят консервативни костюми, по-шумни са от обикновено, закачат се и се смеят на различни езици и не изпускат фотоапаратите от ръцете си.
Това са дните, в които не заседава “обикновеният” Европейски парламент, а сградата му е превзета от неговата Евроскола – прекрасната програма, чрез която по 500 ученици от цяла Европа се събират на симулирана сесия и разиграват заседания на комисии, дебати в пленарна зала, приемат резолюции и се сблъскват директно с многообразието от езици, теми и интереси, които съставят стария континент.
Тридесет български училища и над 1000 български младежи са участвали в програмата “Евроскола” досега от 2006 г. насам. Тази програма се администрира със съдействието на Информационното бюро на ЕП за България. Много други са посетили Европейския парламент по линия на постителските групи, органзирани от членове на ЕП и неговия секретариат.
Условия за кандидатстване и класиране за Евроскола
Много от тях споделят, че пътуването до Страсбург и необикновеният европейски урок на този ден са променили завинаги живота им, укрепили вярата им, че са граждани на ЕС и са подсилили мечтите им.
Информационното бюро на ЕП иска да чуе историите на всяко пътуване, уроците, извлечени от него, да научи за приятелствата, които са се зародили, както и за предизвикателствата и проблемите, които е трябвало да преодолеете в тази първа среща с Европа. Ние бихме искали да ни пратите с думи или фотоси разказа си за деня, в който бяхте евродепутат.
Най-хубавите истории и есета /до 50 реда, 3000 знака/ или фоторазкази /от 1 до 5 снимки/ ще бъдат публикувани на нашия сайт. Между тях ще бъдат избрани победители, които най-завладяващо са използвали образите и думите за да предадат впечатленията и мечтите си от този ден.
За победителите в двете категории /есе и фоторазказ/ ще има специална награда: лична среща “на високо равнище”, която ще завърши с индивидуален обяд с български член на ЕП, организиран от Информационното бюро на ЕП.
Регламент за участие в конкурса “Аз бях евродепутат за един ден”:
1. Могат да се кандидатират младежи до 30 години, които са участвали в програмата Евроскола или са били посетители в ЕП по друга линия, включително и чрез посетителските групи, организирани от членовете на ЕП
2. Eсетата трябва да са на български език, с обем до 50 реда, 3000 знака.
3. Снимките да са в дигитален формат JPEG, като всяка от тях е придружена от кратък текст (до 5 реда, 300 знака), с описание какво показва и датата, на която е направена. Снимките може да са обработени, примерно за яркост и контраст или да са прекадрирани, но не следва да бъдат фотоколажи нито да съдържат допълнително внесени вътре в тях надписи или графики. Не се допуска авторите им да са професионални фотографи.
4. Едно и също лице може да участва в двете категории, есе и фотораказ.
5. Есетата и снимките изпращайте по електронна поща, на адрес epsofia@europarl.europa.eu, с тема “Конкурс – Аз бях евродепутат за 1 ден”.
6. Всеки участник в конкурса следва да посочи следните данни за себе си: трите имена; възраст; местоживеене (само името на населеното място, не е нужен точен адрес); кога и по какъв повод е посетил Европейския парламент; адрес на електронна поща, на който да бъде известен, ако бъде избран за победител. По желание можете да се посочи и телефон за връзка. Предоставените лични данни ще служат само за целите на конкурса, ще се съхраняват съгласно българското законодателство и няма да бъдат предоставяни на трети страни.
7. Кандидатствайки за наградата, участниците в конкурса декларират, че са автори на есето или снимките, които изпращат. Те предоставят на Информационното бюро на Европейския парламент в България правото да публикува техните творби на неговата страница в интернет и да ги използва за популяризиране на конкурса.
8. Конкурсът ще се проведе в рамките на 2011 година. Творбите ще бъдат оценявани от жури, съставено от служители на Информационното бюро на ЕП и един или повече членове на Европейския парламент. Победителите ще бъдат обявени в края на 2011 година или в началото на 2012 г.
9. Кандидатствайки за наградата, участниците декларират, че са се запознали с горните правила и ги приемат.
Източник и повече информация:
Информационно бюро на Европейския парламент за България
Срокът за представяне на проекти за конкурса за наградата “Карл Велики” за младежи за 2011 г. се удължава до 14 февруари. По този начин повече кандидати ще имат шанса да участват в четвъртото годишно издание на наградата. Процедурата по представяне на проекти е максимално опростена и открита.
Образци за подражание за младите европейци
Наградата “Карл Велики” за младежи се организира съвместно от Европейския парламент и от Фондацията за международната награда “Карл Велики” на гр. Аахен. Тя се присъжда на проекти на млади хора на възраст между 16 и 30 години, които популяризират разбирателството между хората в различните държави членки на ЕС. Печелившите проекти трябва да служат като образци за младите хора, живеещи в Европа, и да дават практически примери на европейци, живеещи заедно като една общност. Сред печелившите проекти са програми за младежки обмен, артистични или интернет проекти с европейско измерение.
Общ награден фонд от 10 000 евро
Трите печеливши проекта ще бъдат удостоени с награди от съответно 5 000, 3 000 и 2 000 евро. Авторите им ще бъдат поканени също да посетят Европейския парламент. Представители на най-добрите проекти от 27-те държави членки на ЕС ще бъдат поканени в гр. Аахен, Германия, на 31 май 2011 г., за да вземат участие в церемонията по връчването на наградите.
Победителите през 2010 г.
През 2010 г. първата награда бе дадена на немския проект “Влак за Европа”, в рамките на който ученици от 24 професионални училища са си сътрудничели, за да създадат заедно умален модел на влак. С втората и третата награда бяха удостоени ирландският проект “Вие сте тук” за написване на книга и българският проект “BEST Инженерно състезание”, при който 21 студенти от 11 държави, разделени в пет отбора, са се надпреварвали да конструират роботи.
Формулярите за кандидатстване са достъпни на 22 езика на електронната страница на наградата “Карл Велики”:
За допълнителна информация:
Ayla Sultan ?i?ek
ayla.cicek@europarl.europa.eu
Тел. 0032.2.284.10.09; 0032.498.98.13.37
Източник: Информационно бюро на ЕП в България
23 януари 2011 г. е срокът за представяне на проекти за четвъртото годишно издание
наградата “Карл Велики” за младежи. Наградата е създадена през 2008 г. и е насочена
към млади хора, които участват в проекти, подпомагащи разбирателството между
народите на различните европейски държави.
Образци за подражание за младите европейци
Наградата “Карл Велики” за младежи се организира съвместно от Европейския парламент
и от Фондацията за международната награда “Карл Велики” на гр. Ахен. Тя се присъжда
на проекти на млади хора на възраст между 16 и 30 години. Печелившите проекти трябва
да служат като образци за пример за младите хора, живеещи в Европа и да дават
практически примери на европейци, живеещи заедно като една общност. Сред
печелившите проекти са програми за младежки обмен, артистични или интернет проекти с
европейско измерение.
Общ награден фонд от 10 000 евро.
Трите печеливши проекта ще бъдат удостоени с награди от съответно 5000, 3000 и 2000
евро. Авторите им ще бъдат поканени също да посетят Европейския парламент.
Информация за конкурса и формуляри за кандидатстване може да се изтеглят от интернет
страницата на Наградата “Карл Велики” за младежи на този адрес.
За повече информация може да се обърнете към :
Ayla Cicek,
DG Communication of the European Parliament
Tel. 0032 2 248 10 09
gsm 0032 498 98 13 37
е-мейл: ayla.cicek@europarl.europa.eu
Михаил Христов,
Информационно бюро на ЕП в София
Ул. “Московска” 9
Тел. 02 985 35 45
е-мейл: michayl.christov@europarl.europa.eu